Marie Stránská - profesionální fotografka

O FOCENÍ

V rámci fotografování se věnuji několika odlišným stylům. Mezi nimi se jedná například o newborn foto, rodinné focení, portréty i glamour. Bližší informace o jednotlivých stylech najdete v textu níže.

Newborn foto

MARI2470 kopieNejlepší dobou pro nafocení miminka je prvních čtrnáct dní jeho života, protože je v té době nejvíce spavé. Nemusíte se vůbec bát přijít s takto malým miminkem – můj ateliér je zařízen pro všechny jeho potřeby. Vytopená místnost a hygienické, neinfekční prostředí je pro mne samozřejmostí.

Newborn focení má několik specifik. Hlavní zvláštností je doba focení, která je tři až čtyři hodiny. Tato doba nám pro focení zajistí dostatek prostoru na splnění všech potřeb miminka – miminko dostane před focením najíst, má dostatek času na přivyknutí k prostředí a také maminka má čas na odhození nervozity. Maminčina nervozita se lehce přenese na miminko a to není něco, co bychom chtěli.

Pokud se rozhodnete pro nafocení vašeho miminka v našem ateliéru, nemusíte nosit prakticky žádné rekvizity. Máme dostatek oblečků, čepiček, deček a jistě společně vybereme to nejvhodnější. Pokud chcete být na fotkách s miminkem i vy, doporučuji přinést černé oblečení – na fotkách vypadá velmi pěkně tento kontrast s miminkem. Pro něžné, romantické fotografie využijeme i bílé oblečení.

Ani miminkovský ekzém nebo žloutenka není překážkou k nafocení krásných fotek vašeho miminka.Fotografie následně upravuji a například ekzém je možné na vaše přání vyretušovat.

Newborn fotografie jsou jedinečná příležitost pro zachycení nádherných prvních dní nového života. Jsem vděčná všem svým zákazníkům, kteří mi tuto činnost svěří a dovolí se podílet na vzpomínce, která vám zůstává na celý život. Na přání mohu přijet i k vám domů a tvořit tzv. lifestylové fotky novorozenců. Jde o fotky miminka a rodičů v jeho přirozeném prostředí, v prvních, výjimečných dnech rodinného života.

 Myslím také na ochranu zveřejňování fotografií – vaše fotografie jsou vždy zveřejněny v mém portfoliu pouze na základě vašeho souhlasu. To stejné se týká i mých facebookových stránek, kdy vás v žádném případě neoznačuji.

 

Rodinné focení

MARI4001Rodinné focení je mou další velkou vášní. Každou rodinu, která přichází do mého ateliéru, se snažím co nejlépe poznat a přenést její jedinečnou rodinnou atmosféru a energii na fotografii. Focení trvá zpravidla hodinu a půl a mým cílem je, aby bylo příjemné pro všechny členy rodiny. Každá rodina je specifická a podle toho se odvíjí i můj postoj ke každému, kdo do našeho ateliéru zavítá – individuální přístup je u mne na prvním místě.

Fotím děti samotné, ale i s rodiči. Na zapůjčení je v mém ateliéru dostatek rekvizit, nejrůznější hračky a oblečení. Vhodné je vzít s sebou pro dospělé jedno černé a bílé oblečení. Čím více barevného oblečení si vezmou rodiče i děti, tím vznikne více různých barevných kombinací a stylů i na fotografii.

Na rodinnou fotografii vám můžeme zajistit služby kosmetičky, která vás nalíčí a učeše.

 

Portrét

MARI1944Ve své praxi fotím dva typy portrétů, tzv. business foto a fotografie pro soukromé účely. Business portrét využijete například pro svůj životopis či webové stránky. Takový portrét se fotí maximálně pětačtyřicet minut a z našeho focení vzniknou dvě fotografie. U tohoto portrétu se snažíme především o profesionální výsledek, vznikne čistá a jednoduchá fotografie, která však vystihuje kouzlo vaší osobnosti. Pro tento typ portrétu je důležitá postprodukce – fotky mnohem více retušuji a používám licencovaný program Photoshop pro dokonalý finální vzhled fotografie.

Druhý typ portrétu většinou slouží pro vaše soukromé účely. Toto focení trvá hodinu a půl a může být v různých stylech, které jsou vám blízké. Společně vybereme rekvizity a také oblečení, které pomůže dotvořit kouzlo vzniklé fotografie. V mém ateliéru je mnoho možností, jak focení naaranžovat a jakým směrem se vydat. Záleží však především na vás – na tom, jaká je vaše představa vzniklé fotografie a to, abyste se u focení cítili dobře a přirozeně. Proto při úpravě těchto portrétních fotografií nepoužívám tolik retuše, jako u více uměleckých fotek. Vynikne hlavně vaše přirozenost a energie, kterou předáváte.

Na oba typy portrétu je možné domluvit služby kosmetičky nebo jiný typ postprodukce.

 

Glamour
MARI2074

Glamour focení je v dnešní době velice oblíbené nejenom u mých zákaznic, ale také u mě samotné. Jsem vděčná za možnost zachytit jejich krásu a za to, že přede mnou odhazují svůj stud. Při své práci si neustále potvrzuji, že každá žena je krásná a je mou radostí tuto krásu prostřednictvím fotografie předávat. Styl glamour fotek se velmi různí a vycházíme jen od toho, co je vám sympatické a příjemné. Focení začínáme v oblečení a postupně fotíme ve spodním prádle. Pokud se sama rozhodnete, že chcete nafotit akty, i toto je možné.

Zákaznice však nikdy není tlačena do něčeho, co by jí samotné nebylo příjemné. Aktů se nemusí bát žena jakýchkoliv tvarů. Pomocí světel zvýrazňuji přednosti a naopak zakrývám nedostatky. Je pro mě typický styl fotografií, kdy není vše vidět, ale naopak pracuje představivost. Velice vítám ve svém ateliéru i starší ženy, které na fotografii dokáží přenést své životní zkušenosti.

Pro glamour fotografii je také důležitá postprodukce – fotky retušuji a používám licencovaný program Photoshop pro dokonalý finální vzhled fotografie. Vždy je zde přítomna kosmetička, která se postará o dokonalý make-up a účes.

Glamour fotografie je vhodná jako dárek pro partnera, ale také jako dárek pro ženu samou. Nebojte se přijít do mého ateliéru a společně zachytíme vaši krásu a energii.